Ana Sayfa
Programlarımız
Dosyalar
Referanslar
Yeni Projelerimiz
Sık Sorulan Sorular
Banka Hesaplarımız
İletişim

 

 

 

  Mevlana Bilgisayar - Sık Sorulan Sorular

    Sık Sorulan Sorular :

 1. Caller ID Cihazları niçin kullanılır?
 2. Nasıl satın alabilirim? fiyatlar nedir?
 3. Ürünün üreticisi kim? Garantisi kaç senedir?
 4. KDV, kargo ücreti fiyatlara dahil mi?
 5. Ürün iade şartları nelerdir?
 6. Teknik konular, cihaz bağlantısı, kurulum vb..

 

    Cevaplar :

 1. Caller ID Cihazları niçin kullanılır?

          Telefon zili çalarken abone bilgilerine ulaşılır. Hızlı sipariş almak üzere kullanılır. Caller ID cihazı sayesinde, arayan numara bilgisi bilgisayardaki sipariş takip programlarına iletilir. Numarayı gösteren çeşitli ucuz cihazlar mevcuttur. Basit bir telefon makinesiyle bile arayan numarayı görebilirsiniz. Ancak bilgisayar ve sipariş takip programı kullanabilmek için telefonda görünen numarayı bilgisayara el ile girmek gerekir. Uygun bir modem veya eski teknoloji ürünü cihazlar bulunabilse de, gerek kullanımı gerek bağlantısı ve bilgisayar ile uyumu konusunda çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Biz birden fazla hat için kesin çözüm ürettik. Bu amaçla modem veya çeşitli sorunlu cihazları kullanmayı denediyseniz bizi tercih edeceğinize inanıyoruz. Elbette çağrı merkezi uygulamalarında kullanılan sesli yanıt, geri arama özelliği olan kapsamlı cihazlar da kullanılabilir. Ancak bir çok sipariş takip sisteminde ek özelliklere ve kapsamlı cihazlara gerek yoktur. Üretimini yaptığımız Caller ID cihazları bu yüzden tercih edilir. 2006 yılından beri yüzlerce sipariş sistemi için kesin çözüm üretici firma tarafından sağlanmıştır.

 1. Nasıl satın alabilirim? Fiyatlar nedir?

    Sadece Caller ID Cihazının fiyatı 200 tl'dir. Yeni sipariş, iade , arıza , onarım durumları dahil olmak üzere kargo ücreti size aittir.

 1. Ürünün üreticisi kim? Garantisi kaç senedir?

          Bu sitede yer alan Caller ID cihazları üretimi İstanbul'da bir Elektronik firması tarafından yapılmaktadır. Ürünler 2 yıl garantilidir. Cihazların tasarımı, ve gerekli yazılımlar, sitemizden temin edilebilir.

 1. KDV, kargo ücreti fiyatlara dahil mi?

          Sitede belirtilen fiyatlar, ürüne ait sayfalarda kdv hariç olarak belirtilmiştir. Siz siparişlerinizi onaylarken kdv tutarı otomatik olarak bildirilir, döviz kuru dikkate alınarak ödeme miktarı hesaplanır. Yeni sipariş, iade , arıza , onarım durumları dahil olmak üzere kargo ücreti size aittir. Firmamız fiyatları değiştirme hakkını saklı tutar.

 1. Ürün iade şartları nelerdir?

          Satın almadan önce ürüne ait yazdığımız açıklamaları incelemenizi, ve burada yer almayan fakat öğrenmek istediğiniz detaylar varsa sormanızı öneriyoruz. Ürünün sitemizde belirttiğimiz ya da bizim söylediğimiz özelliklere sahip olmadığını tespit ederseniz 1 hafta içinde iade edebilir ve ödemenizi geri alabilirsiniz. Ödemenizin iade yapılabilmesi için ürünü yıpratmadan, ürüne ve orijinal kutusuna zarar gelmeyecek şekilde, eksiksiz olarak irsaliye ve faturası ile birlikte adresimize göndermelisiniz. Yazılım ve programlar, koruma bandı, garanti etiketi çıkarılmış ürünlerde iade kabul edilmez.

  Caller ID Cihazı Kurulum Rehberi

 1. Teknik konular, cihaz bağlantısı, kurulum vb...

Kurulum Rehberi

Cihazı USB noktasına bağlamadan önce  CIDsetup  ile kurulum yapılmalıdır. CIDsetup dosyası ile gerekli sürücü dosyaları, bileşenler yüklenir.  Kurulum tamamlandığında  cihaz bağlanır. 


Windows XP Kurulum Detayı


Windows Vista Kurulum Detayı

Caller ID cihazı Telefon hattına nasıl bağlanır?

Telefon hatlarından paralel bağlantı alınır, gelen kablo, cihaz üzerindeki soketlere takılır. 2 hatlı cihaz için kolaylık olması amacıyla cihaz üzerinden giriş çıkış yapılabilmektedir. Bu sayede ayrıca telefon hattını bölücü aparat kullanmaya gerek kalmaz. 

Aşağıdaki resimleri büyüterek detayları görebilirsiniz.

 

2 Hatlı Cihaz Bağlantı Şeması

   

 

  4 Hatlı Cihaz Kurulum Şeması

   

 

  8 Hatlı Cihaz Kurulum Şeması

   

 

  Hatta ADSL varsa Kurulum Şeması

   
   

Eğer ADSL varsa, hat, önce ADSL splitter, line girişine takılır. Splitter telefon çıkışı, Caller ID cihazına , oradan da santral girişine bağlanır.

PBX -dahili santral- varsa  nasıl bağlanır?

Dahili santralin girişine Telekom'dan gelen tüm hatlar, Caller ID cihazı girişine bağlanır.  Çok sayıda dış hat varsa, uygun kapasitede Caller ID cihazı kullanılır. Cihaz girişlerinin, dahili hatlara  bağlanması uygun değildir. Bazı santrallerde çalışabilse de daha sonra sorun çıkmaması için, cihaz girişlerinin , dış hatta bağlanması önerilir.

Eğer ADSL varsa, dış hat, önce ADSL splitter, line girişine takılır. Splitter telefon çıkışı, Caller ID cihazına, oradan da santral girişine bağlanır.   Örnek olarak 2 hatlı cihaz için santral bağlantısı şekilde gösterilmiştir.
maçla kullanılır?

Bazen telekom tarafından bir telefon numarası altında birden fazla telefon hattı sağlanmaktadır. Burada belirtilen caller ID cihazı, dış hat bağlantısı,sistemin çalışmasını etkilemez. Hatlar yine öncelik sırasına göre çağrıyı kabul edecektir. 1.hat meşgulse, 2. hat, her ikisi meşgulse 3. hat.. çalar. Bağlantı doğru yapıldıysa tüm gelen numaralar gösterilir.

Telefon hattında Caller ID özelliği yoksa  ne yapılabilir?

Bazen telefon hattında numarayı gösterme özelliği kapalı olabilir. Arayan numarayı gösteren basit bir telefon ile test yapılabilir. 

Eğer telefon makinesiyle numara görünmüyorsa, Caller ID cihazı  ile de görünmez. Telekom'a müracaat edilerek bu özellik açtırılmalıdır.

444 1 444 numaralı Müşteri Hizmetleri Servisi'ni arayarak ya da bağlı bulundukları Telekom Müdürlükleri'nden bizzat açtırılabilir.

 

BAZI - VİSTA HOME BASİC İŞLETİM SİSTEMLERİ İÇİN MYSQL YAMA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

  Mevlana Bilgisayar "Ne Olursan Ol Yine Gel"